Skip to main content

SQL Server On the Cloud

שלום לכולם
לאחר היוזר גרופ האחרון חשבתי לעצמי שצריך לעשות קצת סדר בנושא   SQL Server on the cloud .
כזכור יש תצורת עבודה בענן הקרויה PAAS (Platform as a service) ובקיצור – אין מחשב להתחבר והכל מנוהל על ידי הספק.
ויש תצורת עבודה בענן הקרויה IAAS (Infrastructure as a service) ובקיצור מקבלים מכונה וירטואלית כמו שיש לך מכונה וירטואלית באירגון עצמו, היתרון לעומת מכונה וירטולית היא שאתה מקבל מכונה שכבר מותקן עליה SQL Server לפי גירסה או Edition שאתה בוחר.
בואו נצלול לפרטים:
SQL Server as PAAS – מוגש לציבור ככל הידוע לי רק על ידי שני ספקים מיקרוסופט ואמזון.
הענן של אמזון נקרא AWS- Amazon Web Service – זהו שרות הענן הגדול ביותר והנפוץ ביותר. שירות ה PAAS שלו נקרא RDS – Relational Database, לא ניתן להיכס למכונה יש מספר מגבלות מ גירסה רגילה שאנו מכירים והוא ניתן בגירסאות של 2008R2 וכן ב 2012 בקומבינציות שונות, עקב היותו PAAS יש לו מגבלות שונות שצריך להכיר, כתבתי על זה פוסט נחמד לפני זמן מה, צריך לומר שבבסיסו המנוע הוא גירסת ה SQL Server הרלוונטית (זהו כמובן אינו ה  DynamoDB ).

הענן של מיקרוסופט – שהוא בהחלט לא הענן השני בגודלו נקרא Windows Azure. שירות ה PAAS שלו נקרא WASD – windows Azure Sql Database או בשמו הקודם SQL Azure, כמובן גם פה לא ניתן להיכנס למכונה, ובניגוד ל RDS הוא גירסה בפני עצמה ואינו תואם לאחת הגירסאות המוכרות.כפועל יוצא הוא מכיל הרבה מגבלות, ומצד שני הרבה יתרונות.

SQL Server as IAAS – פה כבר יש מספר רב יותר של ספקי ענן שנותנים מכונות וירטואליות הכוללות SQL Server כל ספק והשם המיוחד לו – אולם כולם כוללים אותו דבר – מכונה וירטואלית שאפשר לשייך אליה דיסקים מהסטורג של אותו ספק, וכל השאר בעיקרו באחריות המשתמש
אמזון – השירות נקרא EC2 ואתה רוכש image של SQL Server שירות הסטורג' נקרא S3\EBS תלוי בצורך.
מיקרוסופט – השירות נקרא SQL Server on VM והסטורג' נקרא Storage.
VMWare – שירות הענן נקרא Vcloud ולאחרונה החלו לספק העלאת SQL Server לענן
Rackspace – ספק ענן ענקי – שגם הוא נותן SQL Server ומבטיח שניתן לבודד אותו משאר הסביבה, השירות יציב ואמין.

ועוד ועוד – על שירותים של בסיסי נתונים רלציונים בעננים השונים – איך גוגל נכנסת לתמונה ומה עם עולם ה no sql ? על כך ועוד בעתיד המעונן.

מצורפות תמונות מאמזון וממיקרוסופט PAAS ומרקספייס IAAS

ערב טוב

Comments

Popular posts from this blog

ועוד קצת על ניהול פיתוח לענן

היום עקב תקלה קטנה מול מיקרוסופט בוצע disable לחשבון. הדבר גרם לאתר לא לעבוד וכמובן 3 רולים נוטרלו. כשחזרו לחיים נדרשנו לעשות מחדש deploy ל 3 הרולים. (רוצים הסבר קטן לעבודה על הענן? ובכן תמצית הדבר הוא שכשאנו עוקפים נהלים שאנו יצרנו בשרתים שלנו מיקרוסופט - לא מרשים לעקוף וכך הכל חייב להתנהל לפי הספר... מה שתעלה לענן זה מה שירוץ ואם תשנה - השינויים יימחקו...) הבעיה החלה כאשר הסתבר שלא כל קבצי ה deploy נשמרו על מכונת הגירסה וכי אחד הקבצים שודרג לגירסא חדשה שטרם עלתה לענן.... הדבר גזל 4 שעות בנסיון להחזיר את הגירסה... מסקנתי היא כי חייב להיות נוהל שמירת קבצי deploy מיד אחרי העלתם לענן - ובכך לשמור גיבוי לעת צרה - נכון - אל תצעקו עליי - בוצע לייבל ב TFS - ואפשר למשוך ולקמפל - אבל תראו לי עובד אחד שעשה את זה תוך חמש דקות....? יש לציין לטובה את ה SQL Azure - שלו - לא קרה כלום כל העת... כל הכבוד ל SQL... ובנימה יותצר רצינית - אל תשכחו לגבות כל מה שעולה ... - במיוחד אצלך . אגב בענן עצמו - זה כבר יגובה אל דאגה... ערב טוב

על בעיות של ניהול פיתוח לענן

על ניהול סביבת פיתוח מול הענן:   הבעיה המרכזית בניהול פיתוח לענן שייכת לתחום הבדיקות  - שום ענן מקומי ושם אימולטור אינו מדמה במאה אחוזים את מה שקורה בענן עצמו. בכל רכיבי הבדיקות, על בעיה זו ניתן להתגבר בשיטת עבודה טובה והקמת מערכת בדיקות בענן עצמו. על ניהול גרסאות מול הענן:    במידה ואתם עובדים מול לקוחות רגילים ומול לקוחות הרוצים מוצרים בענן  - מהי הדרך הטובה ביותר לנהל את הפיתוח כך שאפשר יהיה לתחזק את שתי המערכות ואת שתי סביבות הבדיקות? אפשר לומר כי מטרת מנהל הפיתוח היא להקים סביבת פיתוח אחת - אם הדבר לא אפשרי צריך למצוא את הפתרון לסינכרון 2 הסביבות. Check List -   למנהל המבולבל - מה הצוות צריך לבצע לפני העלאה לענן: על הפרוייקט להיות מקומפל בסביבת VS2010 - רצוי 64 Bits ולא 32. יש להריץ בענן מקומי (אימולטור) ולראות שהכול עובד כהלכה במידה ואתה משתמש ב Registery או ב Event Log עליך ליצור קובץ StartUp command שבעצם ירוץ בעליית ה Role וייצור את מה שצריך במחשב המיועד לך בענן. יש ליצור חבילה להעלאה - רצוי לשמור חבילה זו עם מספר ותיאור כללי. יש להעלות את החבילה ולבדוק שהכול רץ ועו

Azure SQL DB tiers comparison

Hi All In the last few month Brent Ozar gae us 2 masterpiece blogs related to Azure SQL DB:   How fast can a $21,468/mo Azure SQL DB load data?     In this blog Brent compared the abilities of Azure SQL DBs to load Data - he compared all combinations of vCors tiers. (When I asked him about comparing the Standard\Premium tiers, he told me to do it.... :-) )   There’s a bottleneck in Azure SQL DB storage throughput.   In this blog Brent showed us that in the vCors world the storage throughput has limit and there is not need to pay so much money when you need to upload lots of data.   So I took have taken up his challenge and done a comparison in Azure SQL DB in Standard\Premium tiers. I have created a new DB with 1 Table. I have generated 7 GB of DATA, and created the file in my local on premise drive (Yes, do not kill me, I did not had the time to put it on azure), and uploaded it via BCP command.   bcp "TableName" in "T:\MyTable.bcp"